Beržų Sula

Parodysime kaip imti iš beržų sulą. Šiuo metu yra ypač tas metas rinkti beržų sulą. Sula tai naudingas ir sveikas gamtos produktas. Beržų sulą galima laikyti kelias savaites šaltoje, tamsioje vietoje. Be to galima ją rauginti pastačius vėsioje vietoje ir pridedant duonos plutelių arba/ir razinų, arba džiovintų obuolių.

P.S. Pabadysime kitą savaitgalį parodyti jums kaip pasidaryti klevų sulos sirupo.

Facebook Twitter

Kategorijos: Gamtos gėrybės, Maistas, Pasidaryk pats, Video | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

19 komentarų

 1. Daumantas:

  Sveiki,norėčiau sužinoti iš kur gavote tokį grąžtą?

  • Toks grąžtas, tai senų tarybinių laikų palikimas, bet iš tiesų kaip sakė zippokid, esu matęs panašų rankinį grąžtą vienoje iš didžiųjų ūkinių prekių parduotuvių. Dar tokių sendaikčių galima būtų rasti turguose, Vilniuje Kalvarijų turguje daugybė žmonių prekiauja panašiais sendaikčiais.

 2. zippokid:

  Mano tai jau nuo senu laiku…gal ir yra dar tokiu senukuose

 3. Tomas:

  sveiki, norėčiau paklausti, iki kada galima leisti sulą, ar ji pati nustoja bėgti? Jei yra maždaug tiksli data, gal galėtumėte pasakyti?

  • Tikslios datos kada nustoja sula bėgti nėra, nes viskas priklauso nuo oro sąlygų. Kuo greitesnis, šiltesnis pavasaris tuo greičiau sula nustoja bėgti. Kai sprogsta beržo pumpurai, ir pradeda formuotis lapai – sula nustoja bėgti.
   Jei kaip pavyzdį imti šį pavasarį – tai bėgti sulai liko apie savaitę.

 4. Tomas:

  ačiū už atsakymą. O aš jau buvau išsigandęs, kad perilgai leidžiu ir pakenkiau medžiui… 😀

 5. pupscius:

  Įraše teisingai nurodo, kad medis gręžiamas iš šiaurinės pusės, tik reikėtų užkištą pagaliuką nupjauti ir sutvarkyti iki galo, iki medžio žievės.Medį geriausia užkimšti jo paties mediena, bet nėra didelė nuodėmė,kad užkimšite kitu medžiu, dar geriau bus medžiui, jei išgręžtą vietą, užtepsite moliu ar paprasta žeme, rasta šalia medžio, kitaip pavasarį prasidėjus sulos metui, medis pradės gesti.

 6. dfdf:

  Sveiki, siemet man visiskai isgaravo is sulos tai, kad reikia pradeti leisti sula… ir nebezinau ar beapsimoka man ja leist, gal nebedaug ir beliko to begimo laikotarpio? Pavyzdziu paemus si pavasari, bent savaite laiko sula dar begs?

 7. stafass:

  Aš esu Estijoje, Taru. Sniegas jau nutirpęs buvo, lauke ir dieną ir naktį pliusas laikėsi. Pamaniau reik pas draugę į kaimą važiuoti, ten miško savo turi ir pan., šiaurinėje Estijos dalyje. Maniau sulos prisileisiu. Kur ten. Ten dar įšalas laikosi, nors diena saulė plieskia ir šilta, bet naktį minusas, o sniego iki kelių dar. Tai va dar laukiu sulos, tikiuosi nepražiopsosiu. Jau ir bambalius pasiruošęs, ir razinų nusipirkęs 😀 Šį savaitgalį ko gero važiuosiu vėl mėginti laimės :)

 8. Karolis:

  Sveiki,
  sula iš klevo bėga iki išeinant įšalui, o iš beržo – iki kol nesužaliuoja lapeliai.
  Noriu paprieštarauti dėl sulos rinkimo skylės užkimšimo. Nesvarbu ar to paties medžio, ar kito, ar moliu ar snargliu vistiek medžiui tai yra didesnė žala nei palikti neužkimštą.
  Bet koks svetimkūnis kamiene trukdo medžiui pačiam užsigydyti padarytą žaizdą. Iš išorės to nematome, tačiau viduje gaunasi užkratas. Užkratai, kaip žinia silpnina organizmą, taip pat ir medžio.
  Žinoma dėl to jis nenudžius, bet jei tikrai rūpi elgtis gamtoje teisingai ir atsakingai, palikite skylutę, kaip yra – kitais metais nei žymės nerasit.
  Gamta ne vien mūsų namai. :)

  • Tikrai nesutinku su tavo teorija, seniai gamtininkų bei botanikų yra išaiškinta, kad negalima palikti skylės, nes kitais metais atėję pamatysite kaip negražiai žaizda užsigydžiusi, be to per atvirą skylę patenką parazitai ir medis iš vis gali susirgti ir nudžiūti.
   Dabar iš praktikos, įkalus švarų kaištį medis labai greitai užtraukia jį. O palikus skylę jis toliau kankinamas. Toliau bėga sula. Medžiui labai daug pastangų reikia kad užkimšt tokią skylę. Kitamet atėjus tikrai matysite labai negražų randą.
   Tvarkingu ir medžiui priimtinesniu atveju, kai skylę išvarvinus reikalingą kiekį sulos užkemšame kamščiu, kitamet atėję rastumėme labai neryškų nežymų randelį.
   Be to kaip minėjau palikti atviros skylės griežtai negalima, įsimes bakterijos ir kiti parazitai, ir medžiui reikės dar daugiau kovoti, kad išliktų.
   Ne iš piršto laužtas tas užkimšimas!

   Dabar dėl klevų – klevai duoda sulą ne iki išeinant įšalui, o iki tęsiantis šalnoms. Jei naktį turime minusinę temperatūrą didelė tikimybė, kad klevas atsibus ir pradės duoti sulą. Klevas gali nustoti duoti sulą kelias dienas – po to vėl pradėti.

 9. antanas:

  O kiek laiko galima leisti is tos pacios skylutes, pvz pragrezei ir menesi gali varvet is jos? neisimes kokiu parazitu i sula ar pan.? jei ji varva ir diena ir nakti?

 10. Karolis:

  Na teorija nėra mano, tiesiog jai pritariu. Tiesa, kad vyrauja tavo ginama nuomonė, tačiau tai nereiškia, kad ji yra teisinga.
  Kaištis iš išorės, kad ir aptraukiamas žieve, bet vidui mes nematome kas darosi.
  „bakterijų ir parazitų“ tai su kaiščiu pakankamai patenka. Žinot, kad bakterijų yra nesuskaičiuojami kiekiai aplink mus ir nuo jų saugotis yra bergždžias darbas. Svetimkūnis yra svetimkūnis ir medžiui reikia daugiau jėgų su juo sugyventi. O be to kiekviena nulaužta šakelė yra atvira piktosioms bakterijoms bei parazitams ir pagal tavo teoriją medžių turėtų senai nebebūti – visi nudžiūtų. :)
  Ar tikrai toks baisus randas gaunasi nuo sulos tekinimo skylutės, ne didesnės 1 cm diametro?
  Ir dar dėl medžio kankinimo.. Kažkodėl mums atrodo, kad kai sula bėga į kibiriuką, tai viskas gerai, bet jei ant žemės, tai jau medžio kankinimas, resursų eikvojimas. Medžiui tai vienodai – gal dar geriau, kad ant žemės papuola. Sula pasimaitina vabzdžiai, augalai, grybai, galų gale ir pats medis.
  Pasakysiu kitaip – „Gamta ne MŪSŲ namai“. ;]

 11. Na tiek vienas, tiek kitas atvejis turi savo + ir savų -. Tačiau reik atsižvelgti ką apie tai sako Lietuvis įstatymai, kadangi sulos leidimas yra reglamentuotas:

  Aplinkos ministerija nustatė ir savo taisykles: tekinti sulą galima iš tų medžių, kurie bus kertami ne vėliau kaip po penkerių metų ir ne plonesnių kaip 20 cm skersmens. Jeigu medžiai bus nukirsti ne vėliau kaip po metų, sula gali būti leidžiama ir iš plonesnių medžių. Iš šiaurinės pusės, kur bus gręžiama skylė, leidžiama nepažeidžiant luobo nudrožti žiauberį. Skylė turi būti daroma iki 2 centimetrų skersmens ir ne giliau kaip 3 cm. Išleidus iš medžio sulą, skylė užkalama mediniu kamščiu ir tepama sodo tepalu ar derva. Nesilaikant šių taisyklių, galima ir bauda. Tokios nuostatos netaikomos tik privačių miškų ir žemių savininkams, kurie sulą leidžia asmeniniam naudojimui.

 12. jovita:

  o jei grazto po ranka nera?manau sula geriau nei vanduo is ezero..jei jo pritruko..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


*