Žurnalas Self Reliance Illustrated

Gruodžio mėnesį Pasaulį išvydo naujas JAV išleistas žurnalas „Self Reliance Illustrated“, skirtas „buškrafto“ gerbėjams.
Vienas iš šio žurnalo sumanytojų ir bendraautorių yra garsiosios „Discovery“ kanalo laidos „Dual Survival“ vedėjas Dave Canterbury. Taigi, nieko nelaukę, mes šį žurnalą užsiprenumeravome. Deja, neišvengėme kuriozų – gruodžio mėnesio numeris mus pasiekė tik kovą, o Lietuvos pašto darbuotojų paaiškinimai buvo juokingai graudūs (sugedo pašto automobilis). Galų gale, gavę žurnalą, galime jo turinio santrauka pasidalinti ir su Jumis. Taigi, šiame straipsnyje aprašysime žurnalo turinį ir įdomesnius straipsnius. Gal būt vėliau, jei straipsniai bus įdomūs ir aktualūs, ir, žinoma, jei autoriai leis santraukas skelbti lietuvių kalba – taip ir padarysime.
Pirmu žvilgsniu, žurnalas atrodo daug žadantis vien dėl savo apimties – jame yra 102 puslapiai. Tačiau, perskaičius keletą straipsnių, pirmasis susižavėjimas palengva blėsta. Neteigiame, kad jis kažkoks blogas, bet susidaro įspūdis, kad spaudinys parengtas mėgėjiškai ir skubotai.
Toliau – apie turinį. Visų pirma, pats žurnalas suskirstytas į atskiras temų kategorijas: Vanduo, Ugnis, Įrankiai, Pastogė, Pirmoji pagalba ir signalai, Mazgai, Navigacija, Pasidaryk pats, Ypatumai, Pamąstymai, Medžioklė-Žvejyba-Rinkimas, Įrangos apžvalga, Maistas, ir keletas baigiamųjų temų.
Pirmojoje temoje apie vandenį – straipsnis, pavadintas „Virti ar nevirti“. Jame rašoma apie geriamojo vandens gavybą gamtoje – virimą, dezinfekavimą chemikalais ir specialiomis priemonėmis, pasakojama kokios vandens dezinfekcijos priemonės praktiškiausios ir veiksmingiausios. Be to, pateikiama keleto pačių populiariausių turistinių indų apžvalga.
Ugnies tema pateikiami keturi straipsniai: apie piramidės formos laužą, ugnies užkūrimą, panaudojant lanką-gręžtuvą, apie prakuras laužo uždegimui.
Įrankių skiltyje yra tik vienintelis straipsnis, jame rašoma apie „Gossman’o“ karinio ir kovos peilio evoliuciją – tai visų pirma turėtų dominti peilių kolekcininkus, bet ne gamtos mylėtojus – „eilinius“ „buškrafterius“ .
Pašiūrių temoje rašoma apie stoginę, taip pavadintą „voro pašiūrę“. Tai – iš esmės elementari priebėga, suręsta iš miške surastų medžiagų – t.y. šakų, lapų, pagalių.
Pirmosios pagalbos bei signalizavimo temoje skaitome straipsnius apie veidrodėlius bei pirmosios pagalbos rinkinius. Teikiami patarimai nėra išskirtiniai bei nauji, rekomenduojamoje rinkinio sudėtyje – pleistrai, išgyvenimo veidrodėlis su skyle viduryje, ir, žinoma, be daugelio kitų atsargų – išgyvenimo antklodė (survival – solar, mylar blanket).
Skirsnyje apie mazgus – keletas elementarių, tiek kasdienių, tiek ir žvejybinių mazgų. Rišimas yra vienas svarbiausių įgūdžių išgyvenimo situacijose, todėl dar ne kartą kalbėsime apie virvių pynimą, mazgų rišimą ir kitų panašių įgūdžių lavinimą. Navigacijos skiltyje apibūdinamos GPS sistemos, ypatingai jų kaina – juk imtuvai šiais laikais yra santykinai pigūs ir visiems prieinami.
„Pasidaryk pats“ temoje pateikiami du straipsniai. Vienas jų – visiškai neinformatyvus: „Kaip apsirengti žiemą“. Jame tiesiog rašoma, jog šaltu metų laiku reikia užsimauti vilnones kojines bei vilnoni megztinį, taip pat pasirinkti tinkamus žieminius batus. Kitas straipsnis, šioje skiltyje patraukęs mano dėmesį – „Kaip išmarginti savo „carbon steel“ arba anglinio plieno peilio geležtę t.y. išėsdinti pagal savo sukurtus raštus ar motyvus. Parodoma kaip visą šį ėsdinimą atlikti ir kokias medžiagas naudoti.
Kitose temose rašoma apie vorus, kurių mums bijoti neverta nes pas mus jie tiesiog negyvena. Kaip elgtis tolimose ir egzotiškose šalyse, rasite sužinosite specializuotuose kelionių leidiniuose.
Žurnale taip pat rašoma apie rinkinuką, kurį straipsnio autorius nuolat pasiima išvykose į gamtą. Deja rinkinukas yra labai riboto naudojimo – vilnonė antklodė, kirvis, peilis, virvė, kepurė, pirštinės, katiliukas ir pan. – t.y. viskas ką mes ir patys be papildomų rekomendacijų tikrai pasiimtumėme.
Medžioklės – žvejybos – rinkimo skiltyje rašoma apie žvejybą (gerokai prasčiau negu mūsų žvejų žurnalai). Labai glaustai aprašyta kaip susekti elnią, visas straipsnis sutalpintas į vieną puslapį, nufotografuoti neryškūs elnio pėdsakai, bei išmatos, labai neišsamiai viskas pateikta. Dar rašoma kaip atskirti pienę (įdomu kaip sumaišyti pienę su kitu augalu).
Šiek tiek įdomiau rašoma apie įrangą: Aprašomas „R. Murphy sportsman“ biudžetinis peilis buškraftui kuris gan patraukliai atrodo ir kainuoja 26 $ ir tai su odinėmis makštimis. Dar rašoma apie peilį „Landi knives Bushcrafter“. Gan išsamus aprašymas, iliustruotas su kokybes bei stiprumo testų rezultatais.

Na ir dar straipsnis apie tai kaip gamtoje ar iškyloje pasigaminti lazaniją iš pusfabrikačio. Susidaro toks įspūdis, kad trūko reklamos ir reikėjo išnaudoti užsakytą spaudos erdvę.

Reziumuojant – apart kelių įdomesnių straipsnių žurnalas yra mėgėjiškai paruoštas, gal būt tai tik pirmasis numeris, pritrūko laiko ar kaip sako prisvilęs blynas. Įkainotas jis per didele suma, 10 dolerių už šį numerį tikrai gaila (60 dolerių kainuoja metinė 6 numerių prenumerata). Laukiame sekančio numerio gal pasitaisys.

Facebook Twitter

Kategorijos: Spauda/Knygos, Žvaigždės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Wildlord:

  Musu knigynuose galima rasti knyga „Islikimo vadovas“ knyga nebrangi 20-30 lt ir joje yra daug naudingos informacijos pvz. Kokie augalai valgomi su piesiniais ju bei parasyta kaip paruosti. Ji nedidelio formato tai galima isimesti vykstant i gamta. Rekomenduoju isigyti.

 2. zippokid:

  As ant bushcraftingo ir uzsikabinau perskaites sia knyga,ja gavau dovanu.Tikrai labai gera!

 3. This is a intriguing blog post. I’ll probably be checking back to this site soon.

 4. Mykolas:

  Sveiki,

  Yra tokia knyga Verzilinas, N. „Robinzono pėdomis“ 1949 metų versta iš rusų kalbos. Senokai beskaičiau, bet ten naudingos informacijos tikrai yra. Panašu, kad bibliotekose tik 3 yra:
  http://www.libis.lt/simpleSearchAction.do;jsessionid=58E9F0B6D944897836BEBB2DA9208E3E

 5. Arturas:

  Sveikuciai ,klausykit apie tikra isgyvenima galite paziureti youtube -happy people apie rusu medziotojus aisku ziurekit ten geriau rusu kalba nes filma ilgiau rodo (neiskarpytas)skanaus ziurejimo surviveriai:))))

 6. Laurynas:

  Sveiki. Tiesiog idomu pasidare. Gal sio puslapio autoriai planuoja ateiti patys leisti zurnala apie isgyvenima gamtoje ir panasiai? Manau bent jau kas 3 menesius tikrai butu realu:-)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


*