Tęsiame temą apie paprastus ir nevisai daiktus, įrankius, smulkmenas, kuriuos galima už prieinamą kainą įsigyti Lietuvos parduotuvėse ir kurie gali būti naudingi mūsų išvykoms į gamtą. Šį kartą pažvelgsime į peilius.
15. Peilis
Peilis. Mano nuomone, ne visada peilis kainuojanti kelis šimtus litų yra pats geriausias. Kadangi šioje rubrikoje rašome apie biudžetinius įrankius, t.y. renkame rinkinį kuo pigiau tai ir parekomenduosiu tikrai pigų, bet pakankamai gerą peilį. Švedų įmonė pavadinimu „MORA of Sweden“ gamina labai patogius ir kokybiškus peilius tiek statybos pramonei, tiek iškylavimui, tiek bushcraft’ui. Taigi pats tinkamiausias (mano nuomone) bushcraft’ui šios įmonės peilis, turbūt net pagal dizainą galime spręsti, yra „Mora Classic“. Reiktu paminėti, kad tokį peili per visiems mums fanams žinomą Discovery kanalo laidą apie išgyvenimą „DUAL SURVIVAL“ naudoja vienas iš herojų Cody Lundin. Turiu ir blogą žinią šiuo metu Lietuvoje nėra kur tokį peilį įsigyti. Prieš pora mėnesių jų dar būdavo parduotuvėje „Armijai ir Civiliams“, bet paskutinės žinios tokios, kad jie šiuo metu viską pardavė ir nėra žinių ar šių peilių už tokią kainą dar bus. Įvertinant peilio kainą ir tai, kad peilis turi „Brand’ą“, ir pagamintas jis ne iš pačios prasčiausios kokybės plieno, yra labai priimtina – 20 Lt. Taip, kad nekantriai laukiame naujienų iš „Armijai ir Civiliams“.
Kalbant apie plieną, šiame peilyje naudojamas plienas yra „Carbon steel“ kitaip sakant Anglinis plienas. Noriu pabrėžti, kad tai rūdijantis plienas, bet tinkamai prižiūrint jis puikiai tarnaus ilgus metus. O kodėl rūdijantis plienas – anglinis plienas yra tvirtesnis, kietesnis, ir ilgiau laiko aštrumą negu tokios kainų kategorijos nerūdijantis plienas. Žinoma turi tik viena minusą – šiek tiek oksiduojasi. Taigi jei dažnai naudosite priežiūros beveik jokios nereikės, geležtė šiek tiek pakeis spalvą (patamsės) ir tiek. Jei paliekate ilgesniam laikui gerai būtų patepti, kad ir paprastu aliejumi.
Taigi kadangi šio klasikinio modelio šiuo metu negalime įsigyti, siūlau kitą šios įmonės produktą. Šiame modelyje taip pat yra ašmenims panaudotas anglinis plienas. Jį įsigyti galima statybinių medžiagų parduotuvėje „Pasidaryk Pats“ anksčiau būdavo ir kitose panašiose didžiosiose parduotuvėse, dabar negaliu pasakyti nes senai nepastebėjau. Modelio pavadinimas „Mora Frost 640“. Jo kaina irgi 20 Lt. Nors šis peilis neatrodo taip „bushcrafteriškai“ pjauna ne ką prasčiau. Dar norėčiau papasakoti apie šių peilių užgalandinimo būdą. Kadangi peiliai yra skandinaviški tai ir jų ašmenys užgaląsti skandinavišku stiliumi. Skandinaviško stiliaus peiliuose ašmenys būna pagaląsti vienu kampu. Galąsti tokį skandinaviško stiliaus peilį reiktu tuo kampu kaip jis ir yra pagaląstas, t.y. spaudžiant ašmenų briauną į galąstuvą, stabiliai laikant ir braukiant ašmenų kryptimi po truputį čiuožiant į šoną tarytum pjaunant, kad pagaląsti ir smaigalį.
Plačiau apie galandinimą bus filmukas.
Pigūs, bet geri peiliai. Rekomenduoju juos įsigyti pradedantiesiems. Nesudėtinga peilius truputį patobulinti: nulyginti nugarėlę, nes kartais drožiant gali tekti remtis į ją nykščiu, apipjaustyti plastikinės rankenos atramą, o medinę rankeną prailginti apvyniojant jos atramą zomšine oda.
Dėkui už naudingus patarimus. Tokie patarimai labai laukiami.
O kazin kaip firmos “Fiskars“ peilis? Kainuoja jis 30lt. ir daug kur yra pirkti.
„Fiskars“ nusileidžia „Mora“ kokybei jis per daug silpnas ir brangesnis, pati geležtė gal ir tvarkinga, bet jo plastmasinė rankena yra tuščiavidurė ir tiks tik dešrytei pasipjaustyti bei smulkiems drožybos darbams. Esu matęs kaip jie lūžta.
Supratau.
As siandien uztikau Moros peiliu, yra raudona rankena toks kaip 2 pav.(20lt.) Ir dar su melyna (berods apie 25) net nezinau kuo skirias, pardaveja nieko nezinojo. Greiciausia skirias metalas, nes brangesnio gelezte blizganti.
Skiriasi tuo, kad vieno metalas nerūdijančio plieno, o kito anglinio plieno (rūdijančio). Koki pasirinkti tai tik Jūsų skonio reikalas Paprastai tokios kainų kategorijos anglinis plienas šiek tiek kiečiau užgrūdintas ir ilgiau laiko aštrumą bet rūdija, nerūdijantis greičiau atšips bet visada blizgės.
Be to ne už ilgo planuojame parašyti „Mora of Sweden“ įvairiausių peilių reviu. Tuomet bus plačiau apie jų savybes.
Peilio raudona rankena (su liniuote) – geležtė pagaminta iš plieno su didesne anglies koncentracija (carbon steel), o peilio mėlyna rankena – iš nerūdijančio plieno. Puikiai pjauna abu, tačiau visuotinai manoma, kad plienas su didesne anglies koncentracija yra atsparesnis ir ilgiau išlaiko aštrumą. Taip pat šiuo peiliu galima lengviau įskelti ugnį panaudojant anglinę medvilnę (charred cloth) ir titnagą (ar kitą kietą uolieną).
Dekui uz informacija
Skaitant apie nerudijanti vs anglini pliena, man kilo „lietuviska“ ideja: prie Mora deklo (kuris ir taip nemazas) padaryti kisene is izoliacijos arba scotch, ir i ta kisene ideti nuo lasiniu palcio atpjauta odele. Anglini pliena po naudojimo patepus, laikys 10 metu???
Tikra tiesa, kad peiliams reikalinga priežiūra po kiekvieno panaudojimo. Žinoma, galima peilį „drožti“ visą sezoną, kol neliks skirtumo, kuria puse pjauti (ašmenimis ar pentimi), bet tuomet dažnai prireikia ilgai galąsti arba kreiptis pagalbos į specialistus. Taukai gal ir gali būti naudojami peilio ašmenų tepimui, bet ilgesniam laikui tos „skūros“ nepasiryžčiau laikyti priklijavęs scotch’u prie peilio. Vien dėl to, kad po savaitės greičiausiai kvapas būtų ne koks:) Šiaip, žygio metu nuolat tepti peilį tikrai nebūtina, o grįžus namo, jį, kaip ir visą kitą įranga, patartina švariai nuvalyti, nuplauti bei nusausinti. Tuomet, jei yra poreikis ir galimybės, pagaląsti, jau po to, sutepti mineraline alyva ar linų sėmenų aliejumi. Atkreiptinas dėmesys, kad alyvuogių aliejus yra rūgštus, todėl jo geležčių tepimui naudoti nerekomenduojama.
Kur dabar Vilniuje yra geras Mora pasirinkimas? Labiausiai noretusi Craftline Allround, bet sueis ir kt storu ashmenu tvirto (gali buti anglinis) plieno peiliukai.
Paimciau ne maziau kaip 4 vnt.
Iš Craftline serijos tėra tekę matyti tik „Allround“ peilių tuščias dėžes „Moki Veži“ ir „Pasidaryk pats“ parduotuvėse. Niekaip nepavyko nutaikyti, kada jie tų peilių užsiveža, telieka nenupirkti elektrikų peiliai bei taip vadinami peiliai-kaltai iš tos pačios „Craftline“ serijos. Turbūt pastebėjote, kad net No. 1 peilį gauti Lietuvoje problematiška. Stengsimės taisyti padėtį, kad ateityje nebrangių ir gerų Mora peilių galėtų įsigyti visi.
Aukščiau paminėtas peilio ašmenų tepimas linų sėmenų aliejumi yra abejotinas. Šis aliejus polimerizuojasi(džiūva) ir sudaro plėvelę, o ji vėliau trukdys naudoti arba galąsti peilį.
Turiu raudonųjų ir Wurth Morų, kurioms keisiu rankenas į patogesnes medines.
Dėkui, Algirdai. Gyvenam ir mokomės. Turbūt reiktų apsiriboti sintetiniais tepalais, kaip manot?
Šiaip tai geras variantas – kyštelti geležtę kelioms valandoms į rūdžių surišėją. Tada po kelių valandų (po nakties) susiformuoja atspari ir gan tvirtą plėvelė, kuri apsaugo peilį. Tik prieš kišant – pjaunančia briauną kuo nors reikėtų apsaugoti – vašku arba epoksidiniais klijais. Nes kitaip peilė teks galasti išnaujo.
P.S. Tik ištraukus peilis bus juodai apaugęs. Taip ir turi būti. Visa tai nusivalo skudurėliu su Comet. Ir lieka pilkas atsparus paviršius.
Sveiki, senukuose pamaciau kad yra akcija tokiam peiliui, tik yra viena problema. Man tera 16 metu. Ar nepilnameciam parduoda tokius daiktus ar ne? Dar noreciau paklausti o tinka atlenkiamas peiliukas?
Manau parduos,man tiek pat metu,perku as peilius,manau parduos geriau yra fiksuoti asmenys nei atlenkiami,patvaresni.
sveiki labai noreciau isigyti BCB visa komplekta gal zinote kur pirkti lietuvoje?
.
.. labai lauksiu info
aciu aciu iki!
Ar klausiama apie BCB virimo komplektą, ar BCB išgyvenimo rinkinėlį, ar BCB kuprinių komplektą. Kadangi BCB yra įmonė gaminanti kareiviškus produktus.
Jei kalba apie išgyvenimo komplektą tai tokį galima įsigyti AIC arba
http://www.blockpost.lt/asmeninis-isgyvenimo-paketas-p-626.html
turiu ir viena ir kita peili – skiriasi tik deklai ir rankena ne raudona o melyna. Abu peilius parsiveziau is svedijos, jau ten ,,mate vejo“, o dar as kiek naudojau… taciau, nusiskundimu neturiu. Tikrai kokybiski peiliai kaip uz tokia kaina ;D
Tie peiliai tikrai neprasti pagal metala, as turiu pats pasidares is metalo pjovimo stakliu pjuklo labai kietas metalas ir gerai astruma laiko tik trukumas kad trapus bet seip normaliai naudojant medziukus padrost pakapot tai pasaka, tai pat dekla pasisiuvau is odos prie dirzo. Yra maciau panasoniu pjuklu pirkt apie 20lt kazkur kaina is vieno 2 peilei isiena. Turiu tai pat lenktinius rusiska Moskva legendini geros kokybes metalas ir Victorinox kamuflezini nesiojuos kiekviena diena labai pravercia ir astruma laiko gerai. Gal zadat apie galastuvus kazka parenkt?
O ką manote, kaip bushcraftui tinka victorinox forester peilis?
Puikus kelionių ar žygių po miškus kompanionas, tačiau reikia nepamirši, kad forester vis vien lenktinukas ir silpnesnis nei ištisinis peiliukas. Todėl jis labiau kaip antras atsarginis peiliukas tiktų nei pagrindinis bushcraft peilis.
Nu bet aš žiūrėjau man jisai patogus, ir kažkaip dydžio užtenka(fiksuojami ašmenys) , aš turėjau omeny kartu nešantis kirvį.O gal geriau reikėtų tuomet Morą pirkti?Man victorinox patinka todėl kad jie kompaktiški, galima į kišenę įsimest ir viskas.
Na čia jau pačiam reiktų apsispręsti, žinoma ištisinis peilis tikrai pravers…
Dėkui už patarimus.
Labai noriu sužinoti ar anglinis plienas yra trapus? ta prasme ar gali nuo smūgių į medį skilti ašmenų srityse. Jau užsakiau Mora Classic No. 3, (anglinis plienas) bet dar nesumokėjau, ar šio peilio geležtė atspari smūgiams? anksčiau girdėjau, kad anglinis plienas kaip tik yra netrapus ir niekada neskyla nuo smūgių ašmenimis į pvz. medį.
Ačiū.
Kietas plienas visada yra trapus, jei daužysi akmenis visi plienai trupės, jokio kietumo plienas į medį netrupės…