Mačetės

Trumpai apžvelgsime Lietuvos rinkoje prieinamas Mačetes ir jų analogą – nepalietiškos kukros formos peilį.
Mačetė – Pietų Amerikos vienašmenis ilgas peilis cukranendrėms ir brūzgynams kirsti. P. Amerikoje neretai naudojamos ir kaip buities įrankis – maistui smulkinti, darinėti žuvis, duonai raikyti, medžiui drožti ir pan. Pietų Amerikos sukilėliai neretai jas naudodavo kaip kertamąjį ginklą. Antrojo pasaulinio karo metais mačetė (A-1 modelis) buvo įtraukta į JAV armijos ginkluotę. Mačetės plačiai buvo naudojamos Vietnamo kare. Šiuo metu jos naudojamos ne vienos armijos ginkluotėje. Brazilijos armijos užsakymu gaminamas džiunglių komplektas (angl. jungle kit), kurį sudaro 46 cm ilgio ir 453 g masės mačetė su 30 cm ilgio geležte labai smailiu lenktu galu, bowie tipo džiunglių peilis ir galąstuvas, laikomi mačetės makštyje. Rinkinys skirtas naudoti kaip išgyvenimo bei kautynių priemonė.
Apžvelgsime keltą braziliškų „Tramontina“ firmos gaminių – tai pigios, bet Brazilijoje gerai žinomos ir plačiai naudojamos mačetės. Ontario Knives mačetė ir C.Jul.Herbertz pagal Nepalo formas pagaminta bolo – mačetė.

Facebook Twitter

Kategorijos: Įrankiai, Rinkinys, Video | Žymos: , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Algirdas:

  Mano nuomone, už kukri dar geriau veiktų didelis išgyvenimo peilis. kadangi nėra išlenkimo tarp ašmenų ir rankenos, patogiau batoninti, su tiesiais ašmenimis lengviau atlikti kai kuriuos darbus. Žinoma, kapojant kukri turi balansavimo pranašumą, nes ašmenys gerokai masyvesni jų gale, tačiau jei reikia įrankio tik kapojimui, geriau neštis kirvį. O jei reikia įrankio medieną pjaustyti rastus į kalades, dar geriau – pjūklas.

 2. Edvinas:

  Klaidele aprasyme „Šiuo metu mačetės naudojamos ne vienos armijos ginkluotėje. iuo metu mačetės naudojamos ne vienos armijos ginkluotėje. „;]

 3. RokasJ:

  Kukri formos mačetę naudoju jau gerus metelius, tai šį tą turiu apie ją pasakyti.

  Algirdai, kas padaro peilį, išgyvenimo peiliu? Visi įrankiai, kuriuos nešies į žygį yra daugiau ar mažiau išgyvenimo įrankiai, tai kad peilio etiketėje parašyta „Survival knife“ ir jis kainuoja brangiau dėl kažkokios neesminės papildomos funkcijos, yra labiau reklaminis triukas gamintojui pakelti kainą. Tuo labiau kad analogą tokio paties plieno, ašmenų ir rankenos gali įsigyti pigiau. Geras pavyzdys su MORA, sukūrė kažkada gerą peilio modelį, puikaus plieno ir ašmenų ir kasmet išleidžia tokį pat tik su kokiu neesminiu patobulinimu ir kainuoja vis daugiau, nors skirtumo praktiškai nėra. Pagal mane, peilis turi būti peilis, o ne biški peilis, biški pjūklas, kompasas ir biški dar velniai žino kas.
  Kas dėl kukri, įrankis rimtas ir pritaikomas labai plačiai. Kapojimo galios užtenka per akis, jei jis bus naudojamas pavasario-rudens laikotarpiu (žiemą jau reikia kirvio) ir jei nesiruoši kirsti žemėn tokių medžių, ant kokių reportaže testuojama, tada, žinoma, suvargsi, bet kas dėl medienos paruošimo laužui, minimalios pastogės statymo ir kitų stovyklos darbų, priekaištų nėra. Skaldyt malkas baton’inant malonumas, jei nepamiršti, kad čia nėra kirvis :) Drožinėjimas, žinoma, nėra stiprioji pusė, bet tokius pagrindinius dalykus kaip medžio plunksnas, smaigus, įvairias įpjovas ir pan. jis tikrai pajėgus atlikti, žinoma, reikalinga atitinkama technika, nes ~650 ar daugiau gramų sveriantis peilis, gerokai per sunkus, kad galėtų būti naudojamas kaip įprastinis.
  Justai, reportaže parodytas kukris atrodo yra skandinaviškų ašmenų? Koks svoris? koks naudojamas plienas bei ar neteko matyti modelių su gumine rankena?

  • Kaip jau teigia jie patys (gamintojas) tai bolo – mačetė, man forma šiek tiek primena nepalietišką – nors forma tik panaši. Plienas AISI 420. Ašmenų forma ne skandinaviška pirmas kampas konvekcinis su išlinkimu į vidų, antras panašu, kad 20 laipsnių. Sveria apie 700gr. Asmeniškai gyvai neteko matyti su gumine rankena bet su plastikine tai internete variantų yra.
   Aš ja turiu ne vienerius metus, bet visai neseniai atradau iš naujo, tikrai gerai limpa į medį, ir netgi ne daug daugiau pastangų kainuotų prakapot ir storą rastgalį negu su kirviu, o šakas genėt ar medelius iki riešo storumo kaip per sviestą.

  • Algirdas:

   Kalbu apie didelius peilius, kurie yra orientuoti būtent į išgyvenimo situacijas. Papildomų funkcijų neturi, už nieką adekvataus nemoki, tiesiog masyvūs, tvirti ašmenys. Jei būsit, galėsiu parodyt sąskrydy, ką ir kaip su juo galima nuveikti.

 4. Manau dar yra idomi Golok formos macete, kuri yra pakanamai populiari Indonezijoje. Pavyzdziui yra Condor & Tools gamintojo is El Salvadoro. Tikrai pakankamai gerai save uzrekomendavo, daugiau:
  http://www.blockpost.lt/condor-tool-knife-golok-condor-macete-p-990.html

 5. Gitanas:

  Tiesa sakan nusipirkes labai nusivyliau sia macete. Esme ta , kad uzgalandymo kampas yra per daug status, o svoris vis tiek juk ne kirvio , tai tenka ideti daug jegos kertant. Pries tai buvau isigijes Ka- bar firmos kukri modelio macete , tai nera ka lyginti. Kerta kai per sviesta , patogi gumine rankena, zymiai mazesniu gabaritu. Dabar si macete yra pagrindinis irankis isvykoms i gamta. Na o gryztant prie Condor golok macetes, tai , kad nors kiek pagerinti jos darba , teko su metalo dilde keisti jos galandymo kampa is naujo i smailesni. Po tokios modifikacijos, jos darbas zymiai pagerejo, be vis tiek nera ko lyginti su Ka- bar kukri…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


*