SARA: Mano kompasas bei atsparūs degtukai

Taigi kaip jau supratote baigiame publikuoti konkurso dalyvių pristatytą medžiagą. Ir paskutinį įrašą mums atsiuntė vienintelė bushcrafterė mergina – Sara Aškinytė. Taip, kad berniukai laikykitės!

Aptarsiu keletą dalykų kuriuos reikėtų žinoti būnant gamtoje.
Taigi vienas iš labai svarbių dalykų kurį reikėtų įsidėt į savo rinkinuką, nešiotis ar prisisegti, yra – kompasas. Tai prietaisas krypčiai nustatyti, kuris gali būt labai naudingas jeigu pasiklydote arba per daug nutolote tarkim nuo stovyklavietės.

Kompasų rūšių yra daug, tad tikrai galima išsirink norimą. Yra su priedais – veidrodėliu, padidinamuoju stiklu, visiškai mažų – sagos dydžio, vidutinių, didelių ir kt. Štai mano kompasas yra gan senas, jo privalumai yra, kad jis prisegamas todėl patogiau ir mažiau galimybių jį pamest. Tai pat mano kompasas yra ryškiai geltonas, todėl gan gerai matosi žiemą sniege, o vasarą žolėje. Kompasų kainos įvairios, bet nedidelį kompasą tikrai galima įsigyt ir už 5 litus.

Nežinia kada prireiks panaudot kompasą, tad saugiausia jį visada nešiotis, kažkur išvykstant į gamtą. Geriausia prieš vykstant į kokią nors vietą daugiau apie ją pasidomėt, nes tada tik bus dar lengviau, jei jau pasiklystumėte. Bet kompasą galima naudot ir dėl įdomumo.

Norint nustatyti kryptį, kompasą reikia padėti ant lygios vietos ir palaukti kol rodyklės nusistovės. Yra pagrindinės kryptys – ( jeigu kompasas lietuviškomis raidėmis) (Š)- Šiaurė, (P)- Pietūs, (V)- Vakarai, (R)- Rytai. (Jeigu kompasas angliškomis raidėmis) – (N)- North, (S)- South, (W)- West, (E)- East. Pagrindinė rodyklė paprastai būna Šiaurė. Taigi jeigu vieta į kurią norite patekt yra tarkim Pietuose, su kompasu nebus vargo sužinot kur eit. Kad būtų patogu dažnai kompasų rodyklės šviečia tamsoje, tada naktį tai pat galima orientuotis. Verta žinoti, kad kompasų geriau nelaikyti prie visokių geležinių daiktų, nes kompasai išsimagnetina.

Neturint kompaso, tai pat galima nustatyti kryptis pagal gamtos objektus – pagal saulę, naktį pagal Šiaurinę žvaigždę. Tai pat galima spręst pagal medžiu lajas arba skruzdėlynus ir samanas ant medžių ir akmenų, nes paprastai jos būna labiau pietinėje pusėje. Bet su kompasu tiesiog patogiau ir saugiau. Tad tai tikrai dėmesio vertas daiktas, kurį reikėtų įsigyti.

Dar vienas dalykas kuris ypatingai aktualus yra šiuo metu, tai – ledas.(ntr:.3009) Dabar jau buvo pliusinė temperatūra, ir daug kur ledas apsnigtas, tad tikrai ant jo lipti pavojinga. Todėl geriausia jei nėra būtinybės ant jo nelipt, nes nelaimių ir taip daug atsitinka, geriau jau nerizikuoti. Jeigu jau reikia lipti ant jo geriausia naudot kablius kuriuos naudoja žvejai. Jei neturite ir jų galite pasidaryt lazdas su kuriomis tikrinant eiti ledu. Jeigu įlūžote, padėti gali ir kuprinė, nes su ja būtų lengviau išsivilkti. Įlūžus reikia kuo greičiau išlipt, bet ne panikuot, suderint kvėpavimą. Šaltame vandenyje galima sušalti ir per 20 minučių. Jei išsigelbėjote, reikia kuo greičiau sušilt, padaryt keletą atsispaudimų ir kuo greičiau užsikurt laužą, bet jei jau sušlapote tai ir jūsų degtukai turėtų būti sušlapę.
Todėl geriausia naudot vandeniui atsparius degtukus, kurie ir sušlapę kuo puikiausiai užsidega. dar geriau turėti tuo pačiu ir neužpučiamus degtukus, su jais laužą galima užkurt beveik visomis sąlygomis. Kainos šių degtukų nėra didelės, tad tikrai apsimoka nusipirkt.
Tai pat neperšlampamus degtukus galima pasidaryt ir pačiam, tereikia juos nulakuot, arba įmerkt į vašką, ir jie puikiausiai užsidegs. Taigi palyginsiu kaip užsidega paprastas ir lakuotas degtukai, visiškai sušlapę.

Su šiuo šauniu įrašu ir baigiame konkursą, netrukus bus paskelbti pagrindiniai laimėtojai, o visiems dalyvavusiems atsiųstos žinutės apie apyrankes.

Facebook Twitter

Kategorijos: Įrankiai, Pasidaryk pats | Žymos: , , .

5 komentarai

 1. Remigijus:

  Tai kad samanos auga siaurinėje medžių ir akmenų pusėje.

 2. stafass:

  Straipsniukas paprastas, aiškus ir suprantamas. Tik noriu pasakyti, kad tokie kompasai, kaip kad naudoja panelė ar tie mini, sagos dydžio, yra labai nepatikimi ir dažniausiai rodo „pieno riebumą“. Todėl prieš einant į gamtą, kaip ir bet kurį kitą kompasą, siūlau gerai patikrinti.

  P.S. Labai šaunu, kad mūsų tarpe yra bent viena mergina :)

  • nierka:

   Šauni ir… savaime suprantama labai graži mergina. :) O šiaip tikrai kaip minėjo tamsta stafass viskas – išdėstyta paprastai aiškiai ir visiems suprantamai, daugiau nieko ir nereik.

 3. martynas G:

  aha as irgi pastebejau keleta netikslumu. Kiek zinau, tai samanos auga visose pusese, bet siaureje daugiausia ir tai lemia aplinkybes, kokioj vietoj medis stovi. del kompaso, tai skysciu uzpildyti kompasai nesikrato ir stabiliai laiko siaures padeti nepaisant kratimo.ir seip su kompasu nera lengva orientuotis, nes nuolatos reikia zinoti kur esi ar i kuria puse esi nubludines nuo stovyklavietes :)

 4. Taip, kaip kolegos ir minėjo, samanos gausiausiai visad auga medžių ir akmenų šiaurinėje pusėje, o tuo tarpu pietinę pusę galima nuspėti pagal skruzdėlynus, jie visad beveik būna pietinėje kokio nors objekto pusėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


*