„Survival candle“ arba išgyvenimo žvakė

Išgyvenimo žvakė, tai naudingas bushcraft’o įrenginys. Apibūdinti galima aiškiai ir trumpai – šviečia daug ir ilgai. Technologija labai paprasta didelis degimo plotas. Taigi nieko nelaukus papasakosiu ir iliustruosiu kaip tokį prietaisą pasigaminti.

Visi įrenginiai susideda iš sudedamųjų dalių taip, kad ir šis įrenginys nėra joks stebuklas ir susideda iš keleto sudedamųjų dalių. Kad pasigaminti šią išgyvenimo žvakę mums reikės vaško (parafino). Temoje „Renkame bushcraft’o rinkinį 2“ rašiau apie žvakę ir paminėjau, kad neišmestumėte vaško. Taigi jei turite atliekamo vaško naudokite jį, jei ne, supjaustykite vieną – kitą didesnę žvakę. Nei žvakės spalva nei kvapas neturi įtakos, tinka viskas. Dar mums reikia „gofruoto kartono“. Puikiai tiks nuo, bet kokios didesnės kartoninės pakavimo dėžės. Jei jau nerandate kartoninių dėžių naudokite batų dėžę, ar kokia nors kita mažesnę. Be viso šito ką paminėjau reikės indo, tai yra pavyzdžiui maža skardinė nuo tuno ar kokio nors pašteto. Neimkite gilios skardinės nes bus sunku užpildyti kartono „kanalus“ vašku. Skardinė turėtu būti maždaug 2-3 cm gylio ir 6-7 cm skersmens. Jei radote mažesnę dar geriau, kadangi tokiu atveju mūsų bushcraft’o žvakė gausis kompaktiškesnė. Patarčiau neimti skardinių nuo troškintos mėsos konservų, kadangi tokiu atveju jums reikės labai daug vaško ir galutiniame variante pati išgyvenimo žvakė taps sunki. Taigi jeigu turime visus „ingridientus“ galime pradėti.

Visų pirma mums reikia atkirpti gofruoto kartono juostelę atitinkančią skardinės gylį, kartoną kirpti reikia skersai kanalams.O juostelę kirpti ne visiškai lygiai su skardinės gyliu, bet kokiai 3-5 mm plačiau. Atkirpus juostelę kartono pradėkime ją kruopščiai ir standžiai vynioti į ritinėlį. Suvynioję į ritinėlį patikriname ar pakanka mūsų vyniotinio skersmens. Jei neužtenka atsikerpame dar vieną juostelę. Taigi atkirptą juostelę užleidžiame keletą centimetrų ir vyniojame toliau. Šį veiksmą atliekame tol kol jūsų ritinėlio skersmuo bus 3-4 mm mažesnis negu skardinės, t.y. beveik toks kaip skardinė, bet laisvai nekliūnant lenda į skardinę. Tuomet kai įsitikinome, kad suvyniojome standžiai, kad neišsileistų apjuosiame savo ritinėlį gumyte. Dabar trumpam galime savo suveržtą ritinėlį padėti į šalį. Pradedame sekantį etapą – t.y. vaško (parafino lydymą). Išlydyti vašką galima keliais būdais, ant žvakės, ant elektrinės kaitlentės. Patarimas: vašką lydyti ne skardinėje, o kitoje šiek tiek didesnėje talpoje nes mums reikės dviejų porcijų vaško. Patarimas nr.2: jei netyčia vaškas belydant užsidegė negesinkite vandeniu, o uždenkite rankšluosčiu ar kažkuo panašaus, kad negautu oro. Dar vienas patarimas: vaškas išsilydys greičiau jei ji sutarkuosite. Išsilydžiusio vaško skardinėje turi būti maždaug 2/3 skardinės. Kai išsilydę turime 2/3 skardinės skysto vaško galime atlikti sekantį veiksmą (visu pirma pasitraukime toliau nuo kaitinimo vietos) – pamirkyti vieną ritinėlio pusę skardinėje esančiame vaške. Pamirkę apverskime ritinėlį ir įgrūskime į skardinę. Taigi įgrūdę savo ritinėlį su visam į skardinę patikrinkime ar visos rinkės liečia dugną. Sekantis etapas yra vėl vaško tirpinimas, o jei liko vaško tai jis turėtų būti dar skystas. Taigi antra porcija turime užpilti ant viršaus. kol matysime kad visi tarpeliai ir kartono kanalai užsipildė vašku, galime pabaigai įstatyti per vidurį ar krašte negilų knatą, kad palengvint uždegimą. Ir ši žvakė degs jums ištisas valandas.

O štai kaip įspūdingai ji dega! Ir kas svarbiausia, taip ji dega labai ilgai!

Facebook Twitter

Kategorijos: Įrankiai, Ugnis | Žymos: , , , .

7 komentarai

 1. Laurix:

  geras reiks pasidaryt.

 2. Tadiz:

  liux pats bandysiu bet galite kurti vis daugiau klipu neidomu tuos pacius ziureti 😀

  • Turime jau daug naujų prifilmuotų klipukų. Be to ir toliau įrašinėsime, bet tai užtrunka, kadangi reikia ne tik filmuoti, bet ir pasiruošti tam, bei po to dar sumontuoti, ir įkelti :) taip, kad prašome kantrybės… tikrai bus vaizdo medžiagos ir straipsnių dar daug…

 3. Paskauskas:

  Būtinai pabandysiu pasigaminti. :)

 4. ieva:

  Ačiū! Jeigu pavyks – plukdysim tokias žvakes su vainikais į Šiaurės jūrą per Rasas.

 5. Vat pabandziau pasidaryti ta „survival candle“ ir gana gerai isejo! Pakankamai patogi, kai pilnai isidega, liepsnos aukstis mazdaug 15/17 cm. Degimo laikas: mazdaug 1h nepilant papildomai vasko. O kai nustoja degusi, tiesiog reikia vel uzpilti vasko ir „pasol“
  O cia mano gaminta zvake: http://www.youtube.com/user/p0vila1?feature=mhee

 6. Giedrius:

  Sveiki,
  žvakė tikrai puiki ir dega nuostabiai, bet truputi apsimelavote, ji tikrai nedega ilgai , kaip minėjote. Kaip kolega minėjo povila1 ji dega apie 1h. Padariau kaip jus ir minėjot su paprastu vašku bet dėjau ir dalį citrina vaško(skirta nuo skaidančių padaru apsisaugoti), dar pyliau eterių aliejų(apelsinų ir citrinų kvapo, paprastų iš eurokos parduotuvės už pora lietų), dėžutė buvo maždaug 4cm aukščio ir skersmuo 10cm. Tą vakarą prie mūsų nebuvo nei vieno skaidančio padaro išskyrus šikšnosparniai, užtat girdėjo kaip šalia mūsų stovyklautojai keikėsi, kad mes nuo savęs atsibaidėm o prie jų prilipo uodai. Na Minija nesiskundžia uodų kiekiais vasara. Galėtumėte, ką nors sukurti , kaip apsisaugoti nuo uodų, yra daug būdų su laužu ten mesti spyglius, lapus, žoleles, bet būtų gerai kita priemonė. Dėkui iškarto :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


*