Prusiko mazgas (kitaip čiuptukas)

Prusiko mazgas (kitaip čiuptukas) – pavadintas jo išradėjo austrų alpinisto Dr. Karlo Prusiko vardu. Jau 1931-mais metais buvo įtrauktas į Austrų alpinizmo vadovėlį. Šis mazgas ypač tinka įtempti tentą ant kraiginės virvės.

Facebook Twitter

Kategorijos: Mazgai, Video | Žymos: , , , .

10 komentarų

 1. Algirdas:

  Visų pirma noriu pasakyti, kad nederėtų mokyti kopimo virve technikos jos gerai neišmanant. Tam yra atskiri kursai, speciali įranga ir t.t.
  Alpinistai čiuptukais lipa tik jei neturi tam pritaikytos įrangos, t.y. žumarų. Paprastai čiuptukai naudojami tik kaip atsarginė priemonė, jei nesuveiktų žumaras.
  Be to, virvę surišti į kilpą patartina naudoti ne kvadratinį, o du dvigubus kontrolinius mazgus (t.y. double fisherman knot).

  • Marius:

   Atkreipiu dėmesį, kad tai mazgo demonstracija, o ne alpinizmo pamoka. Niekas juk nesako, kad pirkit bele kokią virvę iš „Senukų“, pažiūrėkit, kaip užrišti vieną mazgą ir jau esat pasiruošę važiuoti į kalnus. Kiekvienas bent vidutiniškai protingas žmogus be elementarių žinių ir patyrusių žmonių kompanijos kopti į uolas nesiveržia. Gyvenam ne JAV, todėl į reportažus dėti „disclaimer’ių“ stiliuje „mikrobangėje džiovinti naminius gyvūnus draudžiama“ kol kas neketinam.

   • Algirdas:

    Būtent, kad tai yra mazgo rišimo pamoka, todėl reikia apsiriboti tik jo pritaikymu įtempiant tentą.
    Problema tokia, kad paminėdami šio mazgo galimą panaudojimą kopiant virve jūs nė kiek neužsimenat apie tai, kad tai nėra alpinizmo technikos pamoka ir kiek pavojų slypi šiame sporte, jei juo užsiimama be tinkamų žinių. Nenoriu nieko įžeisti, tiesiog žvelgiu į ateitį, nes portalas turi potencialą augti, jį gali skaityti vaikai, kurie pamatę jūsų reportažą gali užsimanyti pamėginti šią techniką namuose ir rimtai susižeisti.

    • Mes visada stengiamės nuosekliai paaiškiname iš kur toks mazgas atsirado ir ką su juo daryti. Šiuo atveju manop manymu būtina žinoti, kad ši mazgą galimą panaudoti kopiant ar leidžiantis. Nežinia kada jo prireiks, ar kai tentą tempsim, ar kur kitur. Kaip ta patarlė sako ką išmoksi ant pečių nenešiosi :) :)

     • Algirdas:

      Tai ir derėtų sakyti, „šis mazgas buvo išrastas alpinistų kopti virve“. Ir būtų labai sveika įspėti žmones nebandyti to patiems be specialių apmokymų. Žinoma, tai subtilybės, tačiau tikrai ne visi žmonės turi supratimą, kokias apkrovas atlaiko ne alpinistinės virvės ir kodėl to nederėtų bandyti patiems, ir tai yra priežastis, kodėl reikia juos įspėti.
      Bandysi su bet kokios virvės čiuptuku kilti virve – galvos ant pečių nebenešiosi 😀

     • Man rodos Algirdai šiek tiek per jautriai reaguoji :) Aš su tavo nuomone nesutikčiau :) Bet kuri iš šių parodytu virvių išlaikys vidutinio sudėjimo vyrą. O storiausia ir traktorių. Bet pastabą supratom, kitą kartą demonstruosime su parakordu, kad niekam nekiltų minčių jis atlaiko 4 vidutinio sudėjimo vyrus.

     • Algirdas:

      Savo motyvus, kodėl nederėtų naudoti bet kokių virvių, tame tarpe parakordo, išsakysiu susitikime. Internetu šio klausimo neišspręsime 😀

 2. Nierka:

  Kažkaip keista girdėti, iš Algirdo, manau nemažai išmanančio apie alpinizmą ( tą sprendžiu iš profesionalių pastabų ) , o dar labiau keista manyti, jog pirmą kartą kopdami į kalnus žmonės apsiribos tik bushcraft.lt tinklapiu, o vaikai ir liks vaikais, kokia garantija, kad jie nesusižalos naudojant žumarais ?, jais apskritai kilti efektyviai ir greitai yra sunku, o kaip kad Marius pastebėjo apie „disclaimer’ius“ tik JAV turbūt taip yra, kad reikia perspėti apie visus dalykus ir ne dėl to, kad ten kvailiai, bet tokia jau ta jų teismų sistema, žinau nes teko ten pagyventi ir teko girdėti apie realų atsitikimą, kai bandė pasikarti, bet nuplyšo virvė tai.. padavė į teismą ir laimėjo, nes turbūt ten nebuvo nurodyta, kad ant tos virvės galima kabintis. :)

 3. lukas12:

  as alpinizma lankau 2metus ir mes ciuptuka risam visai ne taip

  • Marius:

   Lukai,

   čia demonstruojami mazgai praktiniam stovyklavimui, net nepretenduojam aiškinti ir žinoti apie geriausius alpinistinius mazgus. Be to, labai vertiname konstruktyvius komentarus – jeigu yra variantas, kaip kažką atlikti geriau, nei pademonstruota mūsų video, tuomet prašome pasidalinti čia arba diskusijų forume.

   M.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


*