bushcraft.lt

Menas išgyventi gamtoje
Dabar yra 2024 Kov 29 00:14

Visos datos yra UTC + 2 valandos




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 20 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2  Kitas
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Žieminiai žygiai (nuo... iki...)
StandartinėParašytas: 2012 Gru 17 16:06 
Atsijungęs
Bušmenas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2012 Vas 04 10:10
Pranešimai: 1326
Miestas: Vilnius
Pagalvojau, kad reikėtų užkurt atskirą temą skirtą žiemos žygiams, kad to nebandę galėtų pasisemt žinių ir nedarytų kaikurių klaidų, o jau bandę/patyrę žygeiviai galėtų pasidalinti su kitais patirtimi ir gal ką nors naują sužinoti.

Nemažai "naujokų" pamatę, kad kiti vaikšto žiema į žygius (o dar jei ir nuotraukos gražios) užsimano tai išbandyt, tačiau pasiruošimas žieminiam žygiui turi savo niuansų. Apie žieminius žygius yra nemažai informacijos internete, bet galime pasidalint ir Lietuviška patirtimi.

Tema yra apie aprangos principus, mitybą, nakvynės ypatumus, maršruto planavimo, poilsio režimus darant kilometrus.

P.S. Jei tema dubliuojasi ištrinkit, bet kiek peržiūrėjau - neradau.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Žieminiai žygiai (nuo... iki...)
StandartinėParašytas: 2012 Gru 17 23:13 
Atsijungęs
Buškrafto ekspertas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011 Bir 15 11:48
Pranešimai: 280
Miestas: Vilnius
Mano siulymas butu kiekvienam buvusiam ziema miske bent trumpai aprasyti pirmaja isvyka ziemos sezonu. Gal nuo to ir issirutulios platesne info. Tai ir pradesiu...

Asmenine pirmoji patirtis buvo atvaziavimas su masina i miska poledine zukle ismeginti, bet turistams kaip visad reik kokiu nors nesamoniu prisigalvoti. Taip ir sumastem nakvot palapinese po zvejybos. Nemazai buvo klaidu padaryta, bet smagu kai prisimeni. Dabar jau kitas reikalas. Tiesa pasakius zuvies neprigaudem, bet isvyka gavosi paprikolu :)

Lauzo neuzkurem, bet pakako dujinio degiklio. Vakare buvo -15C, o 4 vietu palapineje vakarojant 5 cigonams oro temperatura uzkili iki +15C ar net daugiau. O sulindus po kaldra jautesi nerealiai staigus jos kritimas. Issimoegojau puikiai, bet nevisiems taip pasiseke kaip man.... Ryte truputi liudniau buvo :)
Tai pradziai tiek
Ai dar jei pamineti apranga, tai nieko stebuklingo neturejom, juk pirmas kartas :)
Tik pamenu, kad vaiksciojant buvo silta, bet stovet prie "lauzo" neocen.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Žieminiai žygiai (nuo... iki...)
StandartinėParašytas: 2012 Gru 17 23:36 
Atsijungęs
Išgyvenimo gamtoje ekspertas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011 Gru 23 14:35
Pranešimai: 947
Na mano kaip ir tikras pirmasis žieminis žygis, neskaitant tų kuriuos apturėjau kariuomenėje, kas matyt ir davė šiokį tokį bendrą supratimą, vyko su Turistasas ir radioman. Visai vykęs, daug maž gerai pasiruošęs buvau, tad viskas vyko pakankamai sklandžiai.

_________________
Jei nežinau pačio atsakymo, tai žinau kur jį rasti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Žieminiai žygiai (nuo... iki...)
StandartinėParašytas: 2012 Gru 18 16:38 
Atsijungęs
Buškrafto ekspertas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2012 Lie 17 13:58
Pranešimai: 421
Miestas: Vilnius
Kojiniu visiskai isdziovint nakciai net ir prie karsto lauzo sedint praktiskai neisejo, nors garas ejo kaip reikiant, todel butina turet atsargines. Turejau, bet norejau isbandyt ar butu imanoma issiverst ir be ju. Kita kart gal ilgiau pameginsiu pakaitint, bet rizikuot neverta. :shifty:

Bet ka reiktu daryt jei zygis testusi tarkim savaite, gal miegot su batais :think:


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Žieminiai žygiai (nuo... iki...)
StandartinėParašytas: 2012 Gru 18 18:37 
Atsijungęs
Bušmenas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2012 Vas 04 10:10
Pranešimai: 1326
Miestas: Vilnius
Iškart prisipažinsiu, kad kaip Justas video mėgsta sakyti - neesu aš kažkoks ten ekspertas, ir neteko sudalyvauti savaitiniuose žieminiuose žygiuose.
Tačiau parašysiu savo praktikinius pastebėjimus apie žieminius žygius. Aplinkoje nebuvo pažįstamų einančių žiema stovyklaut, tad didžiąją dalį informacijos susirinkau internete ir iš savo asmeninės praktikos atsirinkau kas man tinka, o kas ne. Kiekvieną kartą žygiuojant matai tokios problemos kyla ir sekančiam kartui bandai jų išvengti.

Pradžiai, ruošiantis į pirmąjį žygi reikėtų visada turėti atsarginį planą ir nenuvertinti žiemos (gerokai prašovus su įranga ir neįvertinus situacijos gali kilti ir visai rimtų grėsmių sveikatai, o gal net gyvybei) - atsarginis planas tai galimybė greitai pasiekti civilizaciją ar kitą vietą kur galima būtų sušilti; garantija, kad susikursi laužą (turint benzino ar kito degaus skysčio).
Svarbu nepervertinti savo jėgų ir mokėt laiku pasitraukt, toks pseudopoilsis išsekus: "tuoj truputį pagulėsiu sniege, pailsėsiu ir toliau keliausiu" gali labai liūdnai baiktis, jau nešneku apie alkoholio vartojimą, jis padeda greičiau šilumos atsikratyt, trukdo blaiviai įvertint situaciją, bei pakankami išsekina ir prie žemės pritraukia :) - nenuostabu, kad daugiausia amputuotų galūnių bei mirčių nuo hipotermijos yra susiję su alko, tad su juom reik elgtis atsargiai.

Apranga:
Sintetika, sintetika ir dar kart sintetika. Ir daugybė plonų sluoksnių (plačiai internete aprašytas svogūno principas)
1 sluoksnis: Apatiniai drabužiai (termo sluoksnis) - man tikrai gerai veikia paprasti (ne termo) pilnai sintetiniai, ploni, pakankamai aptempti drabužiai ilgomis rankovėmis iš "porėtos" medžiagos, kaip ir dauguma sportinių marškinėlių dabar siūnami (kažkas panašaus į coolmax: http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/200396 ... nvista.jpg). Bandyti termo drabužiai (thermowave) su kažkiek medvilnės man nepasiteisino, jie žymiai ilgiau džiūsta nei gryna sintetika; brangių pvz. Brynje termo drabužių su merino vilna nebandžiau, tad negaliu nieko pasakyt.
2 sluoksnis: galima dėtis dar vieną pakankamai smarkiai "porėta" nestorą sintetinį drabužį - taip iš dalies sukuriant šiltesnių termo drabužių efektą.
3 sluoksnis: flisai - priklausomai nuo oro temperatūros ir jų kiekis :) storėjimo tvarka, pakankai gerai turėti plonyti gerai garinantį prakaitą flisą virš pirmųjų sluoksių. Flisai turėtų būt su užtrauktukais ( ne per galvą maunami), kad galima būtų lengvai šilumą reguliuot.
4 išorinis sluoksnis: "kvėpuojanti" nestora, vėjui nelaidi striukė, idealu jei turinti atsisegančias "ventiliacijas". Kartais įsimetu dar vieną "prastą" ploną striukę vakarui užsidėt ant pirmosios, kada nejudant būna šalčiau, o ir tvarkytis prie laužo patogiau, kai geroji žyginė striukė apsaugota nuo žarijų, purvo ir t.t.
Jokių ten storų žvejybinių striukių ir t.t. jos skirtos vietoje sėdėt (kam teko žvejojant po ežerą pasitasyt su dėže, turbūt žino kaip ten lengvai keliaujasi, o kilometražas tai ne toks ir didelis :) ).
Pūkinės striukės skirtos tikrai šaltam orui, jei kuprinė pakankamai talpi galima vakarui pasiimt. Dar vakarui gal neblogas variantas - pūkinė liemenė (bet neteko bandyt).

Dėl kelnių dar neatradau auksinio standarto: sintetiniai "kalisonai" ir sintetinės arba membraninės su šoniniais užtrauktukais (galima atsegant šilumą reguliuot) kelnės veikia pakankamai gerai kai nėr didelių šalčių. Pašiltintos kelnės nebent yra labai šalta, kitaip žiauriai prakaituoji.

Žygiuojant reik pakankamai sekt savo sukaitimą ir esant reikalui didint/mažint sluoksnių skaičių, ventiliacija. Nereikia laukti kol pasidarys karšta ir pradėsi prakaituot, ventiliaciją padidint reik išmokt kiek anksčiau.

Kitas inventorius:
Pakankamai svarbus daiktas kai yra nemažai sniego - bachilai/antbačiai, neleidžia snigui į batus birėt, apsaugo kelnes nuo sušlapimo/apledėjimo - leidžia drąsiai per pusnis brist.

Žieminė kuprinė, mano nuomone, prasideda nuo 60 L.

Prožektorius žiema yra praktiškai būtinas. Vienareikšmiškai aš už ciklopą, nes daugumą darbų stovykloje teks daryti jau sutemus, o tam rankos reikalingos :)

Žiemą aš mėgstu primusą naudot, nes gali greit, nekuriant laužo tirpint sniegą, benzininis primusas suteikia garantijų, kad extra atveju jum pavyks susikurt laužą.

Termosas pakankamai svarbus daiktas nes turi skysčių keliajant, gali ištirpinęs sniegą supilt (neleist atvėst) ir taip taupyt kurą. Vakare užpiltas termosas arbatos/kavos/karšto šokolado - ryte gali labai nuotaika pakelt :)

Nakvynė/stovykla:
Dėl laužo: skeptiškai žiūriu į firesteel'us, skeltuvus žiema, visada reikėtų priedo turėt žiebtuvėlį ir bent porą degtukų dėžučių skirtingose kuprinės vietose.
Šildantis prie laužo reik suprast, kad visas sniegas virsta vandeniu, o jau jį įsigėrusį pvz. į batus bus labai sunku išdžiovint - šlapi batai neleidžia odai "kvėpuot", koja dar labiau šlampa nuo prakaito.

Į batus, paliekant nakčiai, galima prikišt laikraščio - jis sugers kažkiek vandens.
Džiovint sudrėkusius drabužius galima miegmaišyje miegant kartu su jais.

Šiltas kilimėlis (arba du) žiema yra būtinas, nes nuo žemės daugiausia šalčio ir gauname savo svoriu suspausdami miegmaišio užpildą.
Apie miegmaišius ir kilimėlius yra atskiros temos.

Viena iš didžiausių problemų miegant palapinėje yra kondensatas ir suo juo kovot man pakankamai sunku. Renkantis palapinę viena svarbiausių kostrukcijos savybių yra gera ventiliacija, būtent žiema ji ir įgauna aukso vertę. Be geros ventiliacijos ryte gali pasirodyt, kad kažkas litriuką vandens naktį į palapinę pripylė.

Mityba:
Kelionės žiema pareikalauja daug energijos, tad reik maitintis kaloringu mastu, turėt greitų energijos užtaisų (pvz. šokolado). Vienas mano pastebėjimas, kad nereikia kiekvieno "nuovargio" skubiai užkišt labai gausiu saldaus maisto kiekiu, nes pakankamai greit gali pasidaryt žiauriai negera ir vien pažiūrėjus į šokoladą bloga darysis.
Kitą vertus krentant gliukozės kiekiui kraujyje gali darytis bloga ir nesinorėt nieko į burną dėt, tuomet jau reikia prisiverst užvalgyt ką nors saldaus (greičiausias energijos šaltinis - gliukozės tabletės, nes gliukozė keliauja tiesiai į kraują ir nereikia nieko skaidyti).

Maršruto sudarymas:
Žiema, prikalausomai nuo oro sąlygų, žygiavimo greitis gali labai sulėtėt ir siekt ~3km/h, tad pvz. 15 km maršrutas, kurį šiaip per 3 val. įveiktųme, gali pareikalaut 5 val. Tad sudarant maršrutą reik turėt tai omenyje.
Daug pelkių žiema pilnai neužšala, o tik pasidengia plonu ledo/sniego sluoksniu, tad neįsivaizduokite, kad lengvai galėsite kirst kampus per jas.

Kolkas tiek mano pamąstymų, jei dar ką prisiminsiu - papildysiu.
Lauksiu kritikos, pasiūlymų ir kitų patarimų :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Žieminiai žygiai (nuo... iki...)
StandartinėParašytas: 2012 Gru 18 19:18 
Atsijungęs
Buškrafto ekspertas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2012 Lie 17 13:58
Pranešimai: 421
Miestas: Vilnius
hm, na man kazkaip baisoka be siltos striukes ziema i lauka :shifty: gal ir daugiau sveria, bet garantija kad nesusalsi, ir kuo salciau tuo maziau prakaito ir visada galima atsisegt/nusiimt.. O ir pazvejot gal noras kils, tai teks ir pastovet. O ir pugai kilus nebaisu.

..o kai silta smagu ir pusny ilgiau pailset, na nevisi turi karinio zygio istverme :whistle:


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Žieminiai žygiai (nuo... iki...)
StandartinėParašytas: 2012 Gru 18 23:01 
Atsijungęs
Išgyvenimo gamtoje ekspertas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011 Gru 23 14:35
Pranešimai: 947
Turistasas , labai super viską išdėstei. Ką pridėčiau, tai, kad vietoje šokolado ekstra atveju,galima pasiimti kokių nors saldainių, kurie suteiks mažą bet pastovų energijos kiekį.

radioman rašė:
hm, na man kazkaip baisoka be siltos striukes ziema i lauka :shifty: gal ir daugiau sveria, bet garantija kad nesusalsi, ir kuo salciau tuo maziau prakaito ir visada galima atsisegt/nusiimt.. O ir pazvejot gal noras kils, tai teks ir pastovet. O ir pugai kilus nebaisu.

..o kai silta smagu ir pusny ilgiau pailset, na nevisi turi karinio zygio istverme :whistle:


Šilta striukė labai gerai, jei planuoji nejudėti, bet jei planuoji judėti, tai tavo priešas. Labai sukaisi ir vos sustojus pailsėti imsi šalti. Kaip žinia, šlapias kūnas šilumą į aplinką skleidžia "n" kartų greičiau. Jei turėsi užsidėjęs storą striukę ir jausi, kad kaisti, ją nusiėmęs imsi per staigia vėsti, nes atsikratysi storo sluoksnio. Kaip Turistasas sakė, geriau turėti daug plonų sluoksnių ir ant viršaus kokią neperšlampančią striukę. Tokiu atveju galėsi tiksliau reguliuoti kūno šilumą.

P.S. Ištvermė niekuo dėta, svarbu saves nepervertinti ir pasirinkti tinkamą tempą.

_________________
Jei nežinau pačio atsakymo, tai žinau kur jį rasti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Žieminiai žygiai (nuo... iki...)
StandartinėParašytas: 2012 Gru 18 23:04 
Atsijungęs
Bušmenas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011 Rgs 07 12:49
Pranešimai: 1895
Miestas: Kaunas
Žieminių žygių patirtis minimali, bet pora nakvynių sniege bivyje miegot teko ;)
Turistasas daug ką teisingai sako, tik reikia žinoti, jog termoapatinių paskirtis ir naudojimo temperatūros skiriasi.
Thermowave ženklas irgi turi kelias skirtingų paskirčių linijas.
Vilna džiūsta lėtai ir yra sunkesnė, pliusas, kad nesmirdi taip kaip sintetika (bet aš mieliau pasmirdėsiu nei šalsiu, kad ir kaip bebūtų, šlapia vilna vis tiek šildo prastai, o džiūsta ji lėtai).
Dar pora dalykų norėčiau paantrinti, nes gal ne visi atkreipė dėmesį.
Batus reikia apsaugoti nuo sniego patekimo.
Neiti prie laužo snieguotam.
Netingėti nusirenginėti ir apsirenginėti- prakaituot negalima.

Ir šiaip kelios pastabos.
vandenį neškitės kažkaip apsaugotą nuo šalčio, geriau talpa plačiu kakleliu (jei vanduo sušals iki košės bus lengviau išprašyt),
talpą geriau neštis apverstą, tokiu būdu ledas susidarys prie dugno o ne kaklelio.
Kai tirpinat sniegą, iš pradžių tirpinkite nedidelį jo kiekį (tik tiek, kad vandens būtų per pirštą ar pora) tada ant to vandens jau prigrūskit sniego.

Išvalykit laužui vietą nuo sniego (ir aplink nepatingėkit). Prieš kuriant laužą rekomenduoju iš pagalių sudėti pagrindą ir tik ant jo kurti laužą (tai laužą izoliuos nuo žemės ir bent pačioj pradžioj geriau degs).

Kai sniego daug stovyklos darbams praverčia lengvas sniego kastuvėlis (tikrai sutaupo daug jėgų).

Prie subinės pritaisomas "pašikniukas" labai palengvina sėdėjimo ant apledijusio rąsto reikalus.

Gerti reikia, jei per mažai gersit, bus šalta, skaudės galvą...

Neikit miegot sušalę ar alkani- bus šalta visą naktį.

Nepalikit batų lauke ar palapinės prieangyje (jie vis tiek kažkiek drėgni bus ir per naktį užšals, o tada jau patys galvokit kaip ten kojas įkišti).

Pats nemaloniausias dalykas žiemą, tai kai prie laužo prigeri arbatos (o prigersit visi, nes arbata žiemą yra gėris), nueini miegot ir už poros valandų prisireikia ant mažo... Dar baika jei palapinėj miegi, o jei pusnyje bivake, tai jau ir visai pikta būna. :mrgreen:

Dar paantrinsiu, kad ciklopas yra gerai ir kad dienos žiemą trumpos. Jei vietovė sudėtingesnė, o sniego yra tai galima tų 15km ir nenueit. (Teko visą dieną Labanoro giria eiti ir įveikėm tik 8 km...)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Žieminiai žygiai (nuo... iki...)
StandartinėParašytas: 2012 Gru 18 23:19 
Atsijungęs
Buškrafto ekspertas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2012 Lie 17 13:58
Pranešimai: 421
Miestas: Vilnius
..kai ner istvermes, tai toks ir tempas gaunasi ;} ..anyway zygis zygiui nelygus, kam norisi pasportuot, o kam pailset, po gamta pabinbinet, prie lauzo pasedet... :whistle:


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Žieminiai žygiai (nuo... iki...)
StandartinėParašytas: 2012 Gru 19 10:48 
Atsijungęs
Bušmenas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2012 Vas 04 10:10
Pranešimai: 1326
Miestas: Vilnius
Dėl aprangos dar rekomenduočiau prieš tai išbandyt kaip galima artimesnėse sąlygose: neužtenka tiesiog į lauka išeit ir pusvalandį pasėdėt. Man pakankamai padėjo atsirinkt "Snaigės" žygiai su lygumų slidėmis - 20km maršrutas sudaro sąlygas paprakaituot, o troleibuso laukimas stotelėje atvėst ir pašalt.

Storos striukės šildantį efektą turi sukurt daug apatinių sluoksnių.

Dar rekomenduočiau turėti paraloninį kilimėlį pritvirtintą kuprinės išorėje taip, kad galima būtų greit jį išsitraukt - labai patogu kai norisi prisėst pailsėt, bei atstoja "pašikniuką".

radioman: čia tema būtent apie žygius, vienaip ar kitaip žiema vis tiek viskas susiveda į tamtikrą sportą :) Žinoma, tempas, atstumai ir kita specifika priklauso nuo kompanijos ir tikslų, bet tinkamas pasiruošimas žygį gali padaryt žymiai malonesniu, gerokai palengvinti žygiavimą net ir be specialių fizinių treniruočių - butent tokį šios temos tikslą ir matau.
Žvejybą ir žygį neteko derint ir kažkaip nelabai planuoju kolkas tai daryt (kaip sakant arba-arba, kita specifika ir tikslai :) ).
Dėl pvz. kojinių džiovinimo prie laužo - tam, kad jas išdžiovint ir nesudegint reikia valandų (pagalvokit kiek namuose jos džiūna ant radiatoriaus ar pečiaus, o čia dar šonas šyla - kitas šala) - jei jau džiovint, tai reikėtų persimaut į sausas, o šlapias saugiu atstumu nuo laužo pakabint ir kartais pavartyt - taip per visą vakarą gali ir išdžiūti.
Apie batų džiovinimą - to daryt praktiškai išvis nerekomenduoju - greičiausiai tik batus sugadinsit, jei batai gerai įmirkę tai ir juos išdžiovint nesudeginus bus labai sunku.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 20 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007