Multi Tool’ai. Kaip išsirinkti tinkamiausią.

Dar vienas stiprus pareiškimas konkursui kurį atsiuntė Simonas Ridzvanavičius, širdingai ačiū Simonui!

Mano patirtis (- Simonas)

Veikiausiai kiekvienas, kuris mėgsta gamtą, stovyklavimą, žygius ar užsiima kitu aktyviu laisvalaikiu, yra girdėjęs apie daugiafunkcinius įrankius, kitaip žinomus Multi Tool’ais. Vienas įrankis, kuris dėl savo funkcionalumo pagelbės įvairiose situacijose. Noriu pasidalinti savo patirtimi ir mintimis kaip išsirinkti tinkamą Multi Tool’ą.

Gerber “Recoil”
Mano pirmasis Multi Tool‘ą (toliau vadinamas – MT) – 2004 m. JAV pirktas Gerber “Recoil”. Didelių ieškojimų nedariau, tiesiog aptikau WallMart’e, kaina buvo apie 40 USD. Tačiau tenka konstatuoti faktą, kad Gerber prekės nėra tokios kokybiškos kaip Leatherman ar Victorinox. Tiek surinkimo prasme, konstrukcijos, patogumo ir kitais aspektais. Aišku, jų kaina mažesnė. Kiekvienas renkasi ne tik pagal kokybę, bet ir pagal kišenę.

Įprotis
Turiu įprotį prieš perkant rimtesnį, brangesnį daiktą surinkti apie jį kuo daugiau informacijos. Labiau vertinu ne pardavėjo nuomonę, o žmonių, kurie jau naudojasi planuojamu pirkti daiktu.
EDC (Every Day Carry) Multi Tool’ą rinkausi gana ilgai. Forumų neskaičiau, labiau mėgstu peržiūrėti video apžvalgas (review) Youtube.com puslapyje. Paieškoje įvedu ieškomo daikto pavadinimą ir pridedu „review“ pvz. „Leatherman Charge TTi review“. Video apžvalgų tikrai daug, tad reikia atsirinkti kurios yra kritinio (kiek įmanoma objektyvaus) pobūdžio. Labai daug subjektyvių video apžvalgų, maždaug „kad jau nusipirkau, tai dabar girsiu kiek įmanoma“.

Prieš perkant savo pirmą MT, pirmiausia rekomenduočiau peržiūrėti šį video (išsamus ir objektyvus video apie MT paskirtį, klasifikaciją ir filosofiją):
http://www.youtube.com/watch?v=JSmgwFmwrdQ (Red. pat. Ilgas filmukas kuriam reikia laiko ~40 min)

Victorinox „Swiss Champ“

Po nusivylimo Gerber „Recoil“, kasdieniniam naudojimui nusprendžiau įsigyti šveicarišką daugiafunkcinį kišeninį peiliuką. Senai svajojau apie Victorinox kišeninį peiliuką su didesniu funkcionalumu. Dirbu ofise, tad didesnis MT (pvz. Gerber ar Leatherman) kasdieninėje veikloje nelabai tiko. Neieškojau pigiausio. Nusprendžiau pirkti mano manymu geriausiai kainos ir funkcijų santykį atitinkantį peiliuką Victorinox „Swiss Champ“. Pirkau „Rovana“ žvejų parduotuvėje (prekiauja ir www.aic.lt), kaina ~200 Lt. Prie peiliuko per eBay nusipirkau originalų odinį dėklą (vis dėlto kišenėje jį nešioti nėra labai patogu). Peiliupasitarnavo „n“ kartų. Tenka pripažinti, kad dalį funkcijų naudoju itin retai arba visai nenaudoju, tačiau su laiku panaudojau erkės traukimui, atsuktuvą kompiuterio korpuso bei durų spynos ardymui. Odiniame dirže papildomą skylę irgi pramušiau pasinaudojęs „šveicarišku čempionu“. Namūdinę kumpio džiovyklę iš kartono dėžės irgi konstravau su „Swiss Champ“.

 

 

Beje, kumpis marinuotas pagal www.bushcraft.lt receptą :)
Trumpai drūtai – turint šveicarišką peiliuką su savimi (kad ir kaip keistai nuskambės) svarbiausia NEPAMIRŠTI, kad turi puikų pagalbininką, kuris pagelbės įvairiose situacijose (MT turi „dirbti“). Naudojant šveicarišką peiliuką dažnai reikia fantazijos ir improvizacijos.
Šveicarišką peiliuką (kaip piniginę ir telefoną) visada turiu su savimi – jei gulės stalčiuje, kam jis tada reikalingas…?

Neperseniausiai išsiaiškinau, kad mano šveicariškas peiliukas skrydžiams lėktuvais nepritaikytas. Taisyklėse nurodytas leidžiamas sulankstomo peiliuko “AŠMENŲ” (mano supratimu pjaunamos dalies) ilgis ne daugiau 6 cm., o pas maniškį 5,5 cm., tačiau skrydžių saugos specialistai pamatavo visos geležtės ilgį 6,3 cm. ir nusprendė peiliukų palikti Vilniuje :) Gerai, kad draugai gali atvažiuoti ir paimti nelaimėlį keliauninką :)
Taisyklės (galioja visoje ES, tačiau oro uosto apsauga, turi teisę elgtis pagal save):
http://www.vilnius-airport.lt/lt/informacija-keleiviams/taisykles/bagazo-gabenimas/

Leatherman “Charge TTi”

Mano pažintis su MT tuo nesibaigia. Supratau, kad MT neatsiejamas įrankis ne tik eilinės dienos bėgyje, bet ir aktyviame laisvalaikyje (pvz. airsoft’e ar žygiuose). Pradėjau dairytis didesnio kalibro MT. Vėlgi, pagrindinis pagalbininkas išsirenkant buvo video apžvalgos Youtube.com. Rinkausi iš dviejų – Victorinox Swiss Tool Spirit ir Leatherman Charge TTi (brangesnis Leatherman Wave analogas). Po užsitęsusių paieškų, nusprendžiau įgyti Leatherman Charge TTi. Svarbu žinoti, kad MT nėra tokio pat patvarumo, kaip įprastos replės, vyresniems skaitytojams geriau žinomos „plostkių“ pavadinimu. Tuo įsitikinau jau pirmoje rimtesnėje užduotyje bandant sulenkti/susukti storesnės geležinės vielos gabalą.

Charge TTi (tiek ir Wave modelio) replės plonesnės, preciziškos, su rimčiausiais uždaviniais, ypač lankstant, susitvarko sunkiai. Tad prieš naudodami MT įvertinkit įrankio galimybes. Aš reples sulanksčiau t.y. išsikraipė replių galvutės – suspaudus reples abi dalys žiūri į skirtingas puses (įdomu ar gamintojo garantija padengtų šį defektą?). Tačiau airsoft’o mūšio lauke ar žygyje gelbsti dažnai – nuo ginklo remonto ir konservų atidarymo. Šiek tiek nusivyliau dėklu. Nailoninis dėklas tikrai nepatogus, tiesiog tabaluoja ant diržo. Vėl išgelbėjo eBay – radau originalų odinį dėklą, kuris tvirtai prisitvirtina prie diržo, net nejaučiu, kad su savimi nešioju MT (patogiau nei Victorinox „Swiss Champ“ dėklas!). Charge TTi dažniausiai lydi žygiuose, kelionėse, savaitgalio išvykose. Po darbo dienos ofise jei tenka kur nors išvykti, Swiss Champ’ą keičia Charge’as.

„Victorinox SwissTool“

Palaipsniui įsitikinau, kad su dalimi sunkių užduočių Leatherman „Charge TTi“ nesusitvarko, arba tiesiog nenoriu „privesti“ įrankio prie lūžimo ribos pvz., darbuose sodyboje. Vis dėlto Leatherman Charge TTi yra „middle duty“ Multi Tool’as. Tad sunkesniems darbams įsigijau tikrą „darbinį arkliuką“ Victorinox „SwissTool“. Šis MT priskiriamas prie „heavy duty“ MT. Pagrindiniai įrankiai (peilis, pjūklas) nėra taip lengvai prieinami, kaip Charge TTi, tačiau šveicaras susidoroja su visomis užduotimis, kurios Charge‘ui būtų per sunkios. Deja, odinis dėklas irgi nuvylė – pakankamai laisvas ant diržo. Vėl bus reikalinga eBay pagalba…

Į ką atkreipti dėmesį renkantis MT

Funkcionalumas – rinkdamiesi MT atkreipkite kokias funkcijas jis turi. Nebūtina, kad būtų “prifarširuotas” įrankių. Svarbiausia, kad turėtų tas funkcijas, kurios Jums svarbiausios/reikalingiausios.

Garantija – labai svarbu atkreipti dėmesį į garantiją. Pvz. Victorinox duoda neribotą garantiją. Pačiam teko įsitikinti – nuo mano Victorinox peiliuko nukrito raudonos kriaunelės. Apsilankiau victorinox.com, užpildžiau formą ir jau sekančią savaitę turėjau naujas kriauneles. Leatherman duoda 25 metų garantiją. Irgi ilgas garantinis terminas, tačiau tai JAV kompanija (Victorinox šveicarų kompanija), gali užtrukti kol išspręs Jums iškilusias problemas.

Pritaikomumas – įvertinkit ar perkamą daiktą tikrai naudosit ir turėsite prie savęs (prie diržo ar kuprinėje). Turiu nemažai pažįstamų, kurie turi MT, tačiau jis guli stalčiuje nenaudojamas…

Dėklas – įvertinkit ar MT komplektuojamas su dėklu. Standartiškai Victorinox ir Leatherman savo parduodamus MT komplektuoja su dėklais. Taip pat ar yra papildomų priedų pvz. atsuktuvo galvučių ir pan.

Kaina – kaina lemia nemažai, tačiau MT pasaulyje galioja nerašyta taisyklė – kokybiški MT kainuos brangiau. Ir tai ne iš piršto laužta. Pigus MT bus prastai surinktas, nepatogus naudoti, neturės įrankių užrakto, dėklas bus pigus ir nepatogus, o apie garantiją iš vis sunku kalbėti. Rekomenduočiau įsigyti tik gerai žinomų “brand’ų” MT (Gerber, Victorinox, Leatherman ir kt.).

Youtube.com apžvalgos – prieš pirkdami, peržiūrėk MT apžvalgas ir įvertinimus youtube.com – bus paprasčiau įvertinti konkretų MT.
Apibendrinimas
Kasdieniniam nešiojimui mieste (jei nedirbate sunkių fizinių darbų) pilnai pakanka turėti šveicarišką kišeninį peiliuką su keletu papildomų funkcijų.
Jei ieškote „middle duty“ Multi Tool’o su geru funkcionalumu, kokybe, geru garantiniu aptarnavimu ir priimtina kaina, rekomenduočiau Victorinos „Swiss Tool Spirit“, Leatherman „Wave“ arba Leatherman „Charge TTi“.
Na, o jei planuojate MT naudoti sunkiuose darbuose, kada reikės didelį patvarumą turinčio MT, rekomenduočiau naudoti Victorinox „Swiss Tool“.

Tikiuosi mano patirtis padės išsirinkti tinkamą !

Sėkmės!

 

Facebook Twitter

Kategorijos: Įrankiai | Žymos: , , , , , , , , .

15 komentarų

 1. stafass:

  Kad ir kaip būtų gaila, teko man palikti leathermaną Didžiosios Britanijos oro uoste. Papraščiausiai pamiršau, kad turiu jį kuprinės (rankinio bagažo) kišenėlėje. Taip pat vieną kartą buvo problema ir su štai tokiomis žirklutėmis nagams karpyti, teko išmesti http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01433/nail-clippers_1433481c.jpg

 2. Arunas:

  Labai geras rašinys! Tik ką jūs su MT dirbate sodyboje? Ten parankiau paprastas kirvis, družba ar dalgis.

 3. Simonas:

  To Arunas:
  Daugiausia panaudoju sodybos ir ūkinių pastatų smulkesniam remonte, taip pat smulkių padargų (žolepjovės, trimerio) remonte ir pan.
  Sienų negriaunu, vikšrinių traktorių neardau :)

 4. pjeras:

  Simonui
  Gavau dovanu swisschamp. Vienintelis dalykas, kad gautas modelis be replyciu. Minejai, kad uzpildzius kazkokia forma victorinox tinklapyje, tau pakeite victorinoxo kriauneles. Idomu, ar jie pakeistu pati peiliuka ar ne. Matau, kad turi daugiau patirties. Gal ka patartum?

 5. pjeras:

  Ačiū, Simonai. Bandysiu

  • Simonas:

   Parašyk kaip sekėsi – visiems bus geras pavyzdys.

   • pjeras:

    Del victorinoxo pakeitimo. Uzpildziau Simono nurodyta forma, po 3 ar 4 dienu sulaukiau atsakymo gmaile. Kiek supratau is laisko, mano gautas modelis toks ir yra, kuris buvo gaminamas iki 1985. Replytes jame pridetos nuo 1985. O gaila.. Na, bandysiu dar rasyti, gal pavyks ka sudereti

 6. Erikas:

  Gerberio multiku nerekomenduoju prikti – niekam tike (turiu tris skirtingus – visi didelis s… taigi uz savo ‘bazara’ atsakau). paskutinis zaisliukas Victorinox Swiss Champ’as – visu jo siulomu irankiu neisbandziau. ale ana savaite su kaltu vos rankos nesusibadziau – labai jau i sonus kliba bjaurybe. anksciau pabandymui irgi gavojau apie Victorinox SwissTool, abet jo planuota vieta po saule uzeme ‘sunkiasvoriai’ Leatherman Surge ir Leatherman Super tool 300.

 7. Simonas:

  Victorinox pakankamai brangūs, bet draugas rekomendavo lietuvišką medžiotojams skirtą parduotuvę http://www.ehunter.lt.
  Victorinox MultiTool’us galima pirkti išsimokėtinai!
  http://www.ehunter.lt/daugiafunkciniai-irankiai

 8. Rokas:

  Galėtų dažniau puslapį atnaujinti.

 9. Kasperas:

  Ash pries metus nusipirkau naudota Gerber 600 ir esu patenkintas. Naudoju daznai, ivairiose statybos srityse.
  Minusai: Reples tikriausiai neishlaikytu perpendikuliarines jegos (a la daryti lauztuvo judesi), nes MT dizainas manau tam neskirtas. Todel tam ir nenaudoju.
  Ishsiskiriantys pliusai: Greitas repliu atidarymas vienos rankos riesho mostu.
  Metalas geras: nebyra, nelinksta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


*